Milles mõõdetakse joovet ehk promillid, mg/l, g/l, BAC jmt.?

Maailmas on levinud 3 erinevat mõõteühikut joobe mõõtmiseks:

‰ promillid, g/l — aga ka mg/ml, g/l. Peamiselt Ida-Euroopas levinud joobemõõteühik, mis näitab alkoholisisaldust veres. Kuna tähis ‰ ei ole maailmas tuntud, on enamikel promillides joobesuurust määravatel alkomeetritel ekraanil tähiseks g/l (ehk grammi absoluutalkoholi liitri vere kohta). Ümberarvutus toimub vastavalt hingeõhus olevale alkoholihulgale. Üldtunnustatud on suhe 1:2100 ehk siis joobele 1 MG/L vastab joove 2,1 promilli.

%BAC — % Blood Alcohol Concentration. Levinuim joobemõõtühik peamiselt Ameerika mandril, mis näitab alkoholi kontsentratsiooni veres. Meil tuntud promillist 10 korda väiksem.

BrAC — aga ka mg/l. Breath Alcohol Concentration näitab alkoholisisaldust õhus. Promillist 2,1 korda väiksem. mg/l näitab, mitu milligrammi absoluutalkoholi sisaldub ühes liitris õhus.

Kuna nende kolme mõõteühiku vahel valitseb kindel seos, on tootjatel lihtne valmistada seadmeid, mis konverteerivad hingeõhust saadud joobenäidu kasutajatele harjumuspärasemaks.

Enamik meie valikus olevatest alkomeetritest on saadaval nii promilli kui ka MG/L versioonina.

Liiklusseaduse § 69 lg 3:

“Mootorsõidukijuhi, trammijuhi ja maastikusõidukijuhi ühes grammis veres ei tohi olla alkoholi 0,20 milligrammi või rohkem või ühes liitris väljahingatavas õhus 0,10 milligrammi või rohkem.”